Coğrafi İşaret

Coğrafi İşaret

Coğrafi işaret; sahip olduğu nitelikler açısından, yer aldığı konumla özdeşleşmiş bir ürünü belirten ad veya işaretlerdir.

Coğrafi İşaret Tescili Nedir?

Coğrafi işaret tescili; bulunduğu konumla özdeşleşmiş ve bulunduğu bölgelerin adıyla anılan ürünlerin koruma altına alınmasını talep eden gerçek ve tüzel kişilere devlet gözetiminde söz konusu ürünler üzerindeki kullanım haklarının tanınmasıdır.

Coğrafi işaret tescili sayesinde, belirlenen ürün isimleri ve işaretleri yasal çerçevede korumaya alınır.

Coğrafi İşaret Tescil Başvurusu Nereye Yapılır?

Coğrafi işaret tescili başvurusu Türk Patent Enstitüsü nezdinde gerçekleştirilmektedir. Coğrafi tescil başvurusunun patent ve marka vekilleri aracılığıyla yapılması önerilmektedir.

Coğrafi işaret tescili, geçerliğini sadece tescilin alındığı ülke sınırları içinde korumaktadır. Bu yüzden coğrafi işaret tescili yapılan ürünün başka ülke sınırları dahilinde de koruma altında olması talep edilirse, söz konusu ülkelerin ilgili makamlarına da coğrafi tescil başvurusu yapılması gerekmektedir.

coğrafi işaret

Patent Değerlemesi Neden Önemlidir?

Üretilen ürüne ait patentin piyasadaki değerinin, şeffaf veriler ışığında belirlenmesi sağlanır.

Yerli ve yabancı yatırımcılarla kurulacak ilişkilerde kabul gören verilere sahip olunur.

Firmalara patent yönetimi işlemlerini değerlendirme şansı tanır.

Vergi muafiyetinden yararlanılabilir.

Patent alım satım işlemleri öncesinde fikir sahibi olma konusunda yarar sağlar.

Reklam ve satış ilişkisini analiz etmeye olanak sağlar.

Patent ihlali durumunda talep edilecek tazminat miktarını belirleme aşamasında destekleyici bir rol alır.

Lisans anlaşmaları öncesinde fikir sahibi olmaya katkıda bulunur.

Bütçe yönetiminin doğru yapılmasına yardımcı olur.

Profesyonel Patent Danışmanlığı İle Kusursuz Patent Değerleme

Patent değerleme için profesyonel patent danışmanlığı hizmetine ihtiyaç vardır. Patentin değerini belirleyecek kişilerin bu alanda tecrübeli olmaları değerin kesinliği açısından hayati önem taşır.

Fikir Küpü 10 yılı aşkın patent danışmanlığı tecrübesi ve sağladığı kusursuz patent değerleme raporu ile mucitlerin ticari haklarını korumalarına yardımcı olur. Marka ve patent danışmanlığı konularında Türkiye’nin öncü firmalarından olan Fikir Küpü, patentinizi maliyet, pazar ve gelir açısından değerlendirirken hukuk, muhasebe, finans gibi çeşitli disiplinlerden faydalanır.

Fikir Küpü, patent değerleme çalışmalarında güvenilir bir yardımcıdır. Sağladığı üstün hizmet kalitesiyle mucitlere, buluşlarının gerçek değerini sıfır hata payıyla sağlayan Fikir Küpü, patent değerleme sürecinde siz değerli mucitlerin çözüm ortağı olmaktan mutluluk duyar.

Patent değerleme ve diğer tüm patent danışmanlığı hizmetlerimizden faydalanmak için şimdi bizimle iletişime geçin!

Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Fikir Küpü olarak 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veriyoruz. Hemen iletişim kanallarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Çağrı Merkezi & WhatsApp