Erişilebilir Web Sitesi

Engelsiz Web Sitesi

Erişilebilir Web Sitesi Nedir?

Web erişilebilirliği; web siteleri, mobil uygulamalar veya dijital belgelerin engelli ve yaşlı bireylerden oluşan kitleler de dahil olmak üzere herkes için kullanım kolaylığı sağlayacak şekilde tasarlanmış ve geliştirilmiş olduğunu ifade eder. Engelli bireylerin dijital cihazları kullanması ve web içeriklerine başarılı şekilde ulaşması ve etkileşime girmesine yardımcı olmak amacıyla oluşturulmuş çok çeşitli yazılım ve donanım aracı bulunmaktadır.

Duyma ve görme engelli bireyler için erişilebilirlik standartlarına bağlı kalınarak yapılan içerik düzenlemelerinde; duyma engelli bireylerin içerikleri okuyarak anlayabilmesi amacıyla alt yazılar, görme engelli bireylerin ise içerikleri anlamasını sağlamak amacıyla ekran okuyucular ile birlikte görselleri algılamalarını sağlayan alternatif metinler, renk körü olan bireyler için ise renk körlüğüne uygun web sayfası tasarımı gibi unsurlar bulundurmak yasal mevzuatlar çerçevesinde zorunlu hale getirilmiştir.

Web Erişilebilirliğinin Önemi

Günümüzde internet engelli bireylerin dünyaya açılması ve toplumda yaşananlardan haberdar olabilmesi için çok önemli bir araçtır. Bu sebeple engelli bireylerin internete erişebilmesini sağlayan sistemlerin kullanılması büyük önem taşır. İçinde bulunduğumuz dijital gelişim çağı; insani hakların korunması, gelişen teknoloji, yasal düzenlemeler, pazar alanını genişletme gerekliliği ve her kitleye hitap edebilme ihtiyacı çerçevesinden ele alındığında dijital erişilebilirlik, fazlasıyla önem arz eden bir ihtiyaçtır.

Erişilebilir web sitesi

WEB ERİŞİLEBİLİRLİK İLKELERİNİN HEDEFLERİ

Web erişilebilirlik ilkeleri, internette bulunan içeriklerin engelli bireyler için erişilebilir ve kolay kullanılabilir hale getirilmesini hedeflemektedir. Bu konuyla alakalı edinilmiş 4 adet web erişilebilirlik ilkesi bulunmaktadır:

1.Algılanabilirlik

Kullanıcı arayüz bileşenleri ve bilgiler, engelli bireylerin algılamaları mümkün olacak şekilde sunulmalıdır.

2.İşlem Yapılabilirlik

Kullanıcı arayüzü bileşenleri ve navigasyon, engelli bireyler için kullanılabilir durumda olmalıdır.

3.Anlaşılabilirlik

Kullanıcı arayüzü işlemleri ile birlikte bilgiler anlaşılabilir durumda olmalıdır.

4.Sağlamlık

Yardımcı teknolojilerin dahil olduğu içerikler, birçok kullanıcı yazılımı tarafından algılanabilecek düzeyde sağlam olmalıdır.

ERİŞİLEBİLİRLİK TESTİ NASIL YAPILIR?

Erişilebilir web sitesi, tasarımı tamamlandıktan sonra öncelikle NVDA ve JAWS gibi ekran okuyucu özelliğe sahip programlar ile test edilir. Bu programlar ile birlikte görme engelli bireyler web sitelerinden kolay bir şekilde yararlanabilirler.

Erişilebilir web sitelerinin yalnızca yardımcı programlar ile test edilmesi yeterli değildir. Yararlılığının kanıtlanması için muhakkak görme engelli kullanıcılar tarafından da teste tabi tutulmalıdır. Web sitesini test eden görme engelli bireyler, sitelerin içeriğine ve sahip olduğu fonksiyonlara bütünüyle hakim olmalıdır.

Web Erişilebilirliği Neden Önemlidir?
Web sitelerinin erişilebilirlik ilkelerine uyum sağlaması, tüm kullanıcıların web sitelerine eşit şekilde erişebilmelerini ve kullanabilmelerini sağlar. Bu, engelli kullanıcıların da dahil olmak üzere tüm kullanıcıların web sitelerine erişim hakkını güvence altına alır. Örneğin, engelli bir kullanıcının bir web sitesini kullanımını kolaylaştırmak için, siteye alternatif metinler ekleyebilir veya görsel öğeler için sesli açıklamalar ekleyebilirsiniz. Böylece, engelli kullanıcılar da web sitesini kullanarak bilgi edinebilir ve işlemler yapabilirler.

Ayrıca, erişilebilirlik ilkelerine uyum sağlamak, web sitenizin daha geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmasını sağlar. Örneğin, bir mobil cihazdan web sitesini kullanan kullanıcılar için siteyi mobil cihazlara uygun hale getirirseniz, daha fazla kullanıcıya ulaşabilirsiniz. Benzer şekilde, web sitesini farklı dillere çevirerek dünya çapında daha fazla kullanıcıya ulaşabilirsiniz. Bu nedenle, web sitelerinin erişilebilirlik ilkelerine uyum sağlaması, kullanıcıların web sitenizi daha kolay kullanmalarını ve web sitenizin daha geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmasını sağlar.

Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Fikir Küpü olarak 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veriyoruz. Hemen iletişim kanallarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Çağrı Merkezi & WhatsApp