Influencer Marketing

Influencer Marketing

İnternet kullanımına artan ilgi sonucunda oluşan internet alışkanlıkları ile birlikte insanlar gündelik hayatlarının büyük bir bölümünde sosyal medya üzerinde vakit geçirmeye başladı. Sosyal medyanın sağladığı kesintisiz etkileşim imkanı, kullanıcıların alışveriş alışkanlıklarında da değişim yarattı. İnsanlar bunun öncesinde satın almayı düşündükleri ürün hakkındaki bilgilere, mağazalardaki satış temsilcileri aracılığıyla erişirlerken; günümüzde ürün bilgilendirmesine söz konusu ürünleri deneyimleyen kullanıcıların ürün hakkındaki yorumları sayesinde ulaşılabiliyor.

INFLUENCER MARKETING NE ANLAMA GELMEKTEDİR?

Influencer marketing; geniş takipçi kitlesine sahip sosyal medya hesapları üzerinden yapılan tanıtımları ifade eder. Ürünlerinizin tanıtımını yapan sosyal medya hesapları sayesinde, potansiyel müşteri kitlenizin bakış açısında olumlu izlenimler elde edilir. İnsanlar reklamlar yerine deneyimlerin paylaşıldığı gönderileri dikkate alıyor. Fikir Küpü olarak, potansiyel müşteri kitleniz ile aranızda güçlü bir etkileşim yaratacak influencer ile ortak çalışma yürütüyoruz ve markanız için hedeflediğiniz kriterleri esas alarak, geniş müşteri kitlesine ulaştırıyoruz.

Influencer marketing ile popüler sosyal medya platformlarında yer alan geniş takipçi kitlesine sahip fenomen kullanıcılar, hesapları üzerinden markanıza ait ürünler hakkında bilgilendirme yaparlar. Bu kavram, insanların sosyal medya hesaplarında geçirdikleri sürenin önemli ölçüde artması ile ortaya çıkmıştır. Hedef kitleye ulaşma konusunda 10 dakika süren influencer tanıtımları, 30 saniye süren reklamlardan daha büyük etki sağlayan duruma gelmiştir.

influncer marketing

INFLUENCER MARKETING NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Influencer’ların sadece ünlü kişilerden oluşma zorunluluğu yoktur. Ünlü olmayan kişiler ve anonim hesaplar da influencer olabilir. Bu konuda önem arz eden şey influencer’ların hedef kitleye hitap edebiliyor oluşudur.

Sosyal medya hesaplarının markanızın tanıtımına uygun bir yapıda olması, influencer marketing çalışmasının etkisiyle doğrudan ilişkilidir.

Influencer’lara tanıtılmak istenen ürünler hakkında belirtecekleri görüşler konusunda objektif olma özgürlüğü tanımak; müşteri kitlesinin markanıza duydukları güveni arttırır.

Fikir Küpü ekibi olarak, ihtiyaç duyduğunuz influencer kampanyaları konusunda firmanızın tanıtımı klasik yöntemlerden uzak, özgün bir şekilde gerçekleştirmenin yollarını buluruz.

MICRO INFLUENCER ÖZELLİKLERİ

Mikro influencer; sosyal medya hesaplarında yaklaşık 10.000 ila 50.000 takipçi barındıran, düşük bütçe ile gerçekleştirilmesi hedeflenen kampanyalara uygun ve etkileşim oranı fazla olan hesaplara sahiptir.

MACRO INFLUENCER ÖZELLİKLERİ

Makro influencer, mikro influencer’dan farklı olarak takipçi kitlesi 500.000 ya da daha fazla kişiden oluşan hesaplara sahiptir. Etkileşim kazanma anlamında pek verimli olmasa da geniş yelpazede bir erişim olanağı sağlar. Büyük bütçe ile gerçekleştirilen kampanyalar için yüksek verim alma konusunda ideal bir seçenektir.

Influencer marketing süreci nasıl işler?
Influencer marketing süreci, genellikle şu adımları içerir:

İlk olarak, işletmenin hedefleri ve amaçları belirlenir. Bu, hangi tür bir influencer'ın işletme için en uygun olacağını anlamaya yardımcı olur.
Daha sonra, potansiyel influencer'ların listesi oluşturulur. Bu liste, işletmenin hedef kitlesine uygun olarak oluşturulur.
Potansiyel influencer'lar arasından, en uygun olanı seçilir ve bir anlaşma yapılır. Bu anlaşma, influencer'ın yapacağı faaliyetler ve ödeme koşulları gibi ayrıntıları içerir.
Influencer'ın yapacağı faaliyetler, önceden belirlenen bir plan doğrultusunda gerçekleştirilir. Bu faaliyetler, ürünleri tanıtmak ve ürünlerle ilgili içerik yaratmak gibi faaliyetler olabilir.
Influencer marketing süreci, işletmenin hedeflerine ulaşılıp ulaşılmadığını ölçmek için sürekli olarak istatistiklerin izlenmesiyle devam eder.
Influencer marketing süreci, işletmenin hedeflerine ulaşıldığında veya sözleşmenin sona erdiğinde sona erer.
Influencer Marketing neden önemlidir?
Influencer marketing, işletmelerin ürün ve hizmetlerini tanıtmak için etkili bir yöntemdir. Aşağıdaki nedenlerden dolayı influencer marketing önemlidir:

Güvenilir kaynaklardan bilgi edinme: İnsanlar, genellikle güvenilir kaynaklardan bilgi edinmeyi tercih eder. Influencer'lar, takipçilerine güven verir ve bu yüzden insanlar influencer'ların önerilerine daha fazla güvenir.
İlgi çekme: Influencer'lar, takipçi sayısının yüksek olması nedeniyle ilgi çekicidir. Bu nedenle, işletmeler influencer'ları kullanarak, ürün ve hizmetlerini daha fazla insana duyurabilir.
Marka bilinirliğini artırma: Influencer'ların takipçi sayısı yüksek olduğu için, işletmeler influencer'ları kullanarak markalarını daha fazla insana duyurabilir. Bu da marka bilinirliğini artırır.
İnsanların alışveriş kararlarını etkileme: İnsanlar, genellikle influencer'ların önerilerine göre alışveriş yapar. Bu nedenle, işletmeler influencer'ları kullanarak, insanların alışveriş kararlarını etkileyebilir.
Rekabetçi olma: Eğer işletmeler influencer marketingi kullanıyorsa, rekabetçi olma şansı artar. Bu nedenle, influencer marketing önemlidir.

Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Fikir Küpü olarak 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veriyoruz. Hemen iletişim kanallarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Çağrı Merkezi & WhatsApp