Marka Araştırma

Marka Araştırma

Türk Patent ve Kurumu’nun Marka Araştırma Sayfası bölümünden, marka araştırma işlemlerini direkt olarak gerçekleştirmeniz mümkündür. Fakat bu işlem, markanın araştırılarak tescil edilebilir halde olup olmadığını belirlemek açısından uzmanlık isteyen bir konudur çünkü bu konuyla ilgili yapacağınız inceleme yalnızca benzerlik yönündeki sonuçlara ulaşmanızı sağlayacaktır. Araştırma yaparken marka isminiz ile aynı veya çok büyük benzerlik taşıyan markalara rastlayabilirsiniz. Bu hususta önem taşıyan konu; sizin araştırmanız kapsamındaki hangi benzer markaların koruma altında ya da geçersiz olma durumuyla ilgili bilgi sahibi olabilmenizdir. Benzer markaları tespit etmek amacıyla yapılan bu araştırma, markanın tescil edilebilmesi için gerekli kriterlerin yalnızca bir tanesidir.  Bunun yanı sıra mutlak ret için farklı kriterlerin de bulunduğunu dikkate almanız gerekmektedir.

Bu bilgilendirmeler ile birlikte markanız için profesyonel bir araştırma yapılarak, rapor halinde size sunulmasını isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Marka Araştırmanın Önemi

Markanızı tescil ettirmek için gerekli başvuruyu yapmadan önce, marka tescil sürecinde olası engelleri ortadan kaldırmak ve marka prestijinizin zedelenmesini önlemek amacıyla marka araştırması yapılması büyük önem taşır. Marka tescili başvurusu marka araştırması yapılmadan gerçekleştirildiği takdirde, marka sahibi işletme risk altına girer.

marka araştırma

Marka Araştırma Nedir?

Marka araştırma işlemi; markalar için tescil başvurusu yapılmadan önce diğer markalar ile aralarındaki benzerliklerin tespit edilmesi ve söz konusu markaların tescil durumu hakkında bilgi sahibi olunması için gerçekleştirilen incelemedir.

Marka Araştırmasının İşlevi

Marka araştırması yaptırarak firmanıza ait olan markanın tescile uygunluğu ve tescil değeri belirlenir. Bununla birlikte markanın işletme kimliğiyle uyumlu olması da önem taşıyan bir kriterdir. Fikir Küpü’nün alanında uzman olan marka ve patent yetkilileri sizler için marka araştırması sonucunda markanıza değer kazandıracak çözümler üretirler.

Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Fikir Küpü olarak 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veriyoruz. Hemen iletişim kanallarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Çağrı Merkezi & WhatsApp