Marka İzleme

Marka İzleme

Marka izleme; firmaların Türk Patent Enstitüsü‘ne marka tescili almak üzere başvuru yaptıktan sonra belirledikleri marka isimlerinin Müracaat Bültenleri’nde ilan edilerek, diğer markalar ile benzerlik taşıyıp taşımadığının kontrolünü, şayet benzerlik taşıyor ise söz konusu markaların tescil almasının engellenmesini kapsayan 3 aylık prosedür sürecidir. Alanında uzman kişilerden oluşan ekibimiz sizler için marka takibi yaparak, sizin markanızla büyük benzerlik taşıyan markaları aylık rapor halinde sizlere sunar.

Marka İzlemede Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Markanızın tescil edilmiş olması, marka hakkınızın tamamen güvencede olduğunu göstermez. Markanızın taklit edilmesini ve benzerinin kullanılmasını önlemek amacıyla düzenli olarak Türk Patent ve Marka Kurumu’nun her ayın 12’si ve 27’sinde yayınladığı Müracaat Bülteni’nin takip edilmesi gerekmektedir. Bu tarihler kimi zaman değişkenlik gösterse de aynı ay içerisinde, ortalama beş bin adet marka başvurusunun yer aldığı 2 adet bülten yayınlanır. Aylık yayınlanan bültendeki ilanda benzer ya da taklit markalara itiraz edilmediği durumlarda müracaat edilmiş marka tescil edilir. Bundan dolayı marka üzerindeki gerçek hak sahibi mağdur duruma düşer. Yeni kanun kapsamında ilanda bulunan benzer markalara itiraz etme süresi 2 ay olarak belirlenmiştir. Bu süreçte gerekçelerin belirtildiği itiraz dosyası Türk Patent’e gönderilir. Sonrasında karşı görüş, kullanım ispatı, karara itiraz ve dava gibi belirli prosedürlere sahip bu işlemlerle ilgili destek almak, marka hakkının korunabilmesi açısından büyük önem arz eder. Sunulan Marka İzleme hizmeti ile Resmi Marka Bülteni düzenli şekilde takip edilerek, tescil sürecinde benzer ve taklit markaların tespiti yapılır ve bu süreçte yaşanması olası problemlerin çözüm sürecinin kolaylaşması sağlanır.

marka izleme

Marka İzlemenin Faydaları Nelerdir?

Marka izlemek, taklit marka kullanımının önüne geçerek marka itibarının ve kalitesinin korunmasını sağlar. Markalarının taklit edilmesini önleyemeyen marka sahipleri, tüketicilerle sağlıklı bir güven ilişkisi kuramaz. Bu da markalarına gösterilen rağbetin olumsuz yönde etkilenmesine neden olur. Asıl marka yerine benzerlik sebebiyle yanılgıya düşüp taklit markaya ait ürünleri tercih eden tüketiciler, aradaki olumsuz kalite farkını asıl marka sahibinin üretmiş olduğu ürünlerle bağdaştırabilir. Bu da markanın prestij kaybı yaşamasına ve tüketici kitlesini kaybetmesine yol açar.

Bu sebeplerle marka izleme, bu gibi durumlardan zarar görmemek adına marka sahipleri için elzemdir. Marka tescilinin onay sürecinde marka izleme, taklit ve benzer markaların ilanından itiraz süresi geçmeden haberdar olmasını sağlamaktadır ve bu markalarla hukuki mücadele kapsamında ödenecek bedelleri en aza indirmektedir.

Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Fikir Küpü olarak 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veriyoruz. Hemen iletişim kanallarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Çağrı Merkezi & WhatsApp