Marka Tescil

Marka Tescil

Marka, ticari olarak piyasaya sürülmüş bir ürünün adıdır. Sahip olunan şirketin adı ise marka değil ticaret  ünvanıdır. Ticaret ünvanı da marka olarak tescil edilebilir fakat şirket ticari bir ürün üretmiyorsa ve uluslararası bir hizmet vermiyorsa, marka tescili yaptırmasına gerek yoktur. Ancak şirket uluslararası bir franchise ağı kuracaksa, şirket isminin ticari marka sıfatı alması gerekmektedir. Ayrıca aynı ticaret ünvanına bağlı olarak birçok ticari ürün üreten bir sanayi kurumunun da ürünlerine marka tescili yaptırması gerekir. Çünkü bu durumda ticaret ünvanı ürünlere verilemez.

Örneğin; şekerleme üreten bir işletmeye sahipseniz ve işletmenizin ticari ünvanı adı altında iki farklı isimde ürünü piyasaya sürecekseniz, bu ürünlerin isimlerine ayrı ayrı marka tescili yaptırmanız yararınıza olur çünkü bu ürün isimlerine sizden önce marka tescili yaptırmış olan bir başka işletme var ise bu durumda yasal olarak ağır yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz.

Marka tescil işlemi için ilk olarak marka araştırması yapılmasını talep edebilirsiniz. Firmamız belirlediğiniz markanın tescil edilecek durumda olup olmadığını sizler için araştırabilir. Araştırma sonrasında eğer markanız tescil edilmeye uygunsa, marka tescili için başvuruda bulunabilirsiniz. Bu konuda yapılan işlemler meşakkatli prosedürlere bağlı olarak ilerlediği için genellikle 15 gün kadar zamanınızı alabilir. Alanında uzman ekibimiz bu süreçte yardım ve desteğiyle sizinle olacaktır.

Marka tescili işleminde onayına ihtiyaç duyulan son merci Türk Patent Enstitüsü’dür. Marka tescili için yapılan başvuru işlemleri, bu konuda hizmet talep ettiğiniz firma tarafından takip edilerek yürütülür.

Gerekli takibi ve işlemleri kendiniz de yapabilirsiniz fakat bu işleri bünyesinde alanında uzman ekip barındıran bir firma ile yürütmek hem size zaman kazandırır hem de hata oranını düşürür.

marka tescil

Marka tescili yaptırmak her şeyden önce markanızın yasal çerçevede korunması açısından büyük önem arz eder. Marka tescili yaptırmadığınız durumlarda, sahip olduğunuz marka üzerinde hak iddia edemediğiniz için sizinle aynı marka ismini kullanarak haksız kazanç sağlama ihtimali olan firmalara fırsat vermiş olursunuz. Bunun yanı sıra aynı markayı bilginiz dışında kullandığınız, markasını tescil ettirmiş firmaların size dava açmasıyla birlikte yasal olarak firmanız adına tehlikeli durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Marka tescili yaptırarak marka itibarınızı zedelemek amacıyla haksız kazanç elde ettiğinizi öne sürenleri engellersiniz. Marka tescili yaptırarak marka itibarınızı güçlendirebilir ve markanızın sizinle ya da firmanızla özdeşleşmesini sağlayarak , geniş müşteri kitlesi tarafından tercih edilme oranınızı arttırırsınız.

Marka Tescilin süresi var mı?
Patentlerden farklı olarak markanın belirli bir sınırlama süresi yoktur. Bir patentin 20 yıl içinde sona ermesi durumunda, bir ticari marka tescili, tescilinden 10 yıl sonra sona erer. Ancak patentlerin aksine, ticari marka istenildiği kadar yenilenebilir. Bu işlem süresiz olarak yapılabilir. Yani markayı yenilemeye devam ettiğiniz sürece süresi dolmaz ve koruma altında kalmaya devam eder.

Şirketinizin adını bir marka haline getirerek, itibarını ve üzerinde şüphesiz çok fazla kan, ter ve gözyaşı yatırdığınız fikirlerinizi koruyorsunuz. Ticari markalama sürecinin kendisi, dikkate alınan tüm alanlarda zaman alacak olsa da markanızı korumamaktan ve potansiyel olarak daha büyük bir şirketten bir hak ihlali davasıyla karşı karşıya kalmaktan daha kötü bir şey olamaz.

Marka tescili işlevsel olarak çalışmaktadır. Bir ticari marka tescil edilirken, birçok arama sorgusundan geçer. Tüm koşullara uygun olarak ilerlendiği takdirde tescil almak oldukça kolaydır.
Logomu nasıl tescil ettirebilirim?
Marka, bir şirketi temsil eden bir isim, kelime, logo veya semboldür. Bir şirketin logosunu geliştirmek için zaman ve para harcanır ve bu nedenle korunması önemlidir.

Bir şirketin logosu markasının temsilcisidir. Logonun müşteriler tarafından da tanınması, itibarının korunmasını da önemli kılıyor. Bu nedenle markayla birlikte mutlaka logonun da tescil edilmesi gerekir.
Logo tescilin faydaları nelerdir?
Bir marka için logonuzu tescillenmenin çok sayıda faydası vardır. Logonuzu ticari marka olarak kaydedilme zorunluluğu yoktur. Ancak bunu yapmanın birçok faydası vardır.

Logonuzu tescillemeniz, size bu imajı kullanma önceliği verir. Logo ticari marka değilse, onu yalnızca kendi coğrafi bölgenizde kullanma hakkınız vardır. Kayıt olmadan, yakındaki bir topluluktaki biri benzer veya hatta tamamen aynı logoyu kullanabilir. Aynı zamanda logoyu herkesten önce kullanmış olsanız bile onları durdurmak için yapabileceğiniz yasal hiçbir dayanak yoktur.

Logonuzu başka birinin kullanması markanızın ve ürünlerinizin değerini azaltabilir. Logonuz sadece sizin adınıza tescilliyse, başka birinin onu kullanmasını engelleyebilirsiniz.

Bir logoyu ticari marka haline getirmek için geçen süre, durumdan duruma büyük ölçüde değişebilir. Sürecin uzunluğu, benzersizliği sağlamak için bazı uygulamaların yeniden incelenmesi veya değiştirilmesi gerekeceğinden farklılık gösterir.

Ortalama olarak, başvurunuzu yaptıktan altı ile dokuz ay sonra tescil belgenizi alabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Fikir Küpü olarak 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veriyoruz. Hemen iletişim kanallarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Çağrı Merkezi & WhatsApp