Tasarım Tescil

Tasarım Tescil

Tasarım tescili; bir kişi tarafından, daha önce görülmemiş nitelikte bir dizayn olarak topluma sundukları tasarımlara ait tüm haklara sahip olabilmesi ve bu hakların koruyabilmesi amacıyla belgelendirilen resmi sözleşmedir.

TASARIM TESCİLİ YAPMA

Tasarımlara dair bütün tasarım tescil başvuruları, Türk Patent Marka Kurumu’nun resmi internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Tasarım tescil başvurusu kurum gözetiminde kayda geçirilmiş bir marka ya da patent vekili ile birlikte gerçekleştirilebilmektedir. Başvurunun yapıldığı gün içerisinde, bu konuda vekalet veren danışanımıza başvurunun yapıldığına dair raporlar sunulmaktadır.

Tasarım tescili başvurusu gerçekleştirilirken, hem başvuruyu yapan kişinin hem de tasarımcısının isminin belirtilmesi zorunlu kılınmıştır. Sadece gerçek kişiler tasarımcı ünvanına sahip olabilir bu yüzden başvuru tüzel bir kişi tarafından gerçekleştiriliyorsa, başvuru sahibi ile tasarımcı ayrı olarak belirtilmelidir. Başvuruyu gerçekleştiren kişinin, tescil başvuru vekaletini tasarımcıdan hangi gerekçeyle aldığını belirtmesi zorunludur. Fakat başvuru esnasında tasarımcı isminin gizli tutulması istenebilir.

tasarım tescil

TASARIM TESCİLİ ALMA ŞARTLARI

Tasarım tescili başvurusunda, tasarımın yayımlanmaya elverişli ve görünümü anlaşılır nitelikte çizim, fotoğraf gibi öğelerle birlikte görsel sunumunun yapılması zorunludur. Görsel sunumlar, tasarımın tescil edilmesi durumunda koruma sınırlarını belirlemektedir. Kurumun görsel anlatım sırasında kullanılacak olan öğeler için belirlediği ölçüler: 8×8 cm, 8 x 16 cm , 16 x 8 cm ya da 16 x 16 cm’dir.

ÇOKLU TASARIM TESCİLİ BAŞVURUSU

Birden fazla tasarımın tescil başvurusu, ek başvuru ücreti ödenmesi halinde mümkün olabilir. Çoklu başvuru gerçekleştirilirken tasarımın kullanıldığı her ürünün aynı Locarno sınıfında bulunması gerekmektedir.

TASARIM TESCİLİ BAŞVURU İNCELEMESİ

Türk Patent marka kurumu, tasarım tescili için yapılan başvuruları şekil itibariyle incelemeye alırken diğer yandan başvurunun yeniliğini de dikkate almaktadır. Bu sebeple tasarım şekil itibariyle tescil almaya tamamen uygun olsa bile tasarım için yapılan başvuruyu kendi kararı dahilinde iptal edebilmektedir.

Türk Patent Kurumu’nun onay verdiği tasarım tescili başvuruları Resmi Tasarım Bülteni’nde yayımlanmaktadır. Başvuruların yayımlanma tarihinden sonraki itiraz süresi 3 ay olarak belirlenmiştir. Bu süreçte tasarım ile ilgili itiraz olmaması durumunda, tescil belgesi düzenlenir ve süreç takribi olarak 5-6 ay içerisinde tamamlanır.

Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Fikir Küpü olarak 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veriyoruz. Hemen iletişim kanallarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Çağrı Merkezi & WhatsApp